·         Plynulá jízda
Nejjednodušší způsob jak ovlivnit spotřebu vozidla, kterým jezdíte. Pokud budete z co největší části využívat setrvačnosti motoru, máte vyhráno. Pokud jedete rychlostí 90km/hod a v dálce vidíte vesnici, víte co to znamená. Snížit rychlost na ,,padesátku“. Můžete to udělat dvěma způsoby. Dojet až do vesnice, kde auto zbrzdíte sešlápnutím pedálu. Když ale sundáte nohu z plynového pedálu včas před vesnicí, setrvačností auto začne snižovat rychlost a ve chvíli, kdy přijíždíte na místo začátku obce, jedete už požadovanou rychlostí.
tankování auta
·         Dobře vybraná trasa
Pokud to jen trochu jde, zjistěte se varianty cest, kterými se dá na místo určení dopravit. Vyplatí se sledovat dopravní zpravodajství prostřednictvím rádií nebo internetu. Popojíždění v zácpách není pro váš automobil zrovna nejúspornější. Mnohdy se vyplatí  využít delší trasu, kterou projedete plynuleji.
·         Správné gumy
Pokud jste se rozhodli, že zimní gumy už pomalu dosluhují, další zimu už nezvládnou a rozhodli jste se je ,,dojet“ v letní sezóně, dobře svůj záměr zvažte a počítejte s tím, že vaše peněženka bude díky němu o pár korun lehčí. Dbejte taky na správné nahuštění pneumatik.
·         Pravidelný servis
Samozřejmě je důležitý vzhledem k bezpečnosti pasažérů, ale i se spotřebou vám může pomoci. Takové nové zapalovací svíčky dokážou divy.
·         Ticho léčí
Jedná se už o vážně extrémní variantu ušetření paliva. Jezděte s vypnutým rádiem. Jizda v tichu vám může ušetřit až 0,2l / 100km.
doplňování paliva
·         Olej
Nepodceňujte kontroly množství oleje a ihned jak bude potřeba, dolijte. Můžete se dočkat poklesu spotřeby až o 4%.
·         Tankování do zásoby
Pokud projíždíte okolo čerpací stanice, kde na vás bliká velmi výhodná cena benzinu či nafty, zastavte a natankujte do zásoby. Neváhejte ani pokud jste zvyklí tankovat pouze určitě množství. Tahle jedna zastávka se vám stokrát vrátí.

4.5/5 - (11 votes)