Voda, voda, voda!

Voda, voda, voda!


Voda je pro náš organismus naprosto nezbytná. Tekutina se nachází v buňkách, mezi nimi i v cévním řečišti. V každém má trochu jinou funkci, ale v každém je také nezbytná. V krevním řečišti zajišťuje to, že je krev tekutá. Díky tomuto stavu pak krev může zajišťovat všechny své funkce, ke kterým je určena. Tak například do krve se vstřebávají látky, které přijímáme z potravy. Toto se děje oblasti střevní stěny. Poté je krev schopna tyto látky rozvážet po celém organismu a dopravovat tak k buňkám zdroje energie. Také naopak odstraňování nebezpečných látek z těla je úkol krve a ledvin. Krev přitékající do ledvin je velmi složitě filtrována a koncentrována.

vestavěný bazén

Jako úplně první vznikne primární moč, a to právě přefiltrováním plazmy. Této primární moči je velice velké množství, okolo 100 litrů za jeden den. Tato moč se ale začne koncentrovat, až nakonec vznikne pouze litr až litr a půl definitivní moči. Ta ovšem obsahuje látky, se kterými by si jinak naše tělo nevědělo rady. Na druhou stranu právě specifická koncentrace plazmy může v mozku signalizovat nedostatek tekutin, což vede k tomu, že začneme mít žízeň. V současných dobách, kdy jsou léta tak horká, že bez klimatizace se nedá v bytech vůbec vydržet, si uvědomujeme, jak moc je pro nás voda nezbytná a jak moc jsem závislí na jejich zdrojích.

bazénové dno

V létě je voda úžasná nejen tehdy, kdy se můžeme zhluboka napít, ale také v momentě, kdy se do ní v tom největším vedru můžeme ponořit. Proto je také naprostým pokladem, když máte na zahradě bazény do země. Voda je velmi cenná komodit, proto stojí za to ji chránit a při každém jejím užití se zamyslet nad tím, jak je možné jí šetřit. Stačí se podívat na oblasti Země, kde je voda nedostatková, a hned člověk přijde na motivaci a důvody, proč je dobré začít se o vodu do hloubky i šířky zajímat.

Previous post Bydlení starších lidí