Ptačí král Kondor Andský

Kondor Andský patří mezi největší létající ptáky na světě. Mají také jako druzí největší rozpětí křídel ze všech ptáků, a to přes 3 metry. Jejich tělo měří až 130 cm a mohou vážit až 10 kilogramů. 
Jejich domovem jsou jihoamerické Andy a vyskytují se v horách až do výšky 5000 metrů nad mořem.
 
Jejich potravou jsou především mršiny. Kondoři jsou schopni dlouhé hodiny sledovat ze vzduchu nemocné, umírající zvíře až do jeho smrti. Poté přistanou a mají „čerstvou‘‘ hostinu.
 Kondor v Peru
Vzhled kondorů není příliš přitažlivý. Peří dospělých jedinců je černé barvy, s bílým límcem a bílými konečky křídel. Podle dlouhého bílého peří na konci křídel poznáte, že letící pták na obloze je právě Kondor Andský. Krk i hlava jsou neopeřeny, zbarveny do červena. Barva kůže se však mění podle nálady. Mladí ptáci mají hlavu černou a peří lehce do hněda.
 
Nohy mají kondoři přizpůsobeny k chůzi. Jejich drápy kupodivu nejsou ostré. Na trhání masa ze zdechliny slouží jejich zahnutý zobák.
 
Dospělí samci jsou schopni spořádat až dvě třetiny jejich váhy. A protože nejsou schopni potravu uchopit do drápů a odnést, musí to vše spořádat na místě. Pojídáním mršin pomáhají kondoři přirozenému chodu ekosystému a nerozšiřování různých chorob.
 
Kondoři jsou také špičkoví letci. Využívají skalní stěny a proudy kolem nich, aby je vynesly vzhůru, a tím nevykládali moc sil. Díky tomu potom mohou dlouho sledovat svou budoucí oběť. Málokdy uvidíte kondora mávat křídly.
 Kondor Andský
Rozmnožují se monogamně. Páry spolu tedy vydrží celý život. Každý druhý rok kladou samičky jedno až dvě vejce do svých hnízd na skalní římse. Mláďata se klubou zhruba po 50 dnech. Zajímavostí je, že mláďata se před nepřítelem brání syčením a dokonce zvracením. Po půl roce už umějí létat, ale přesto zůstávají s rodiči až do dvou let.
 
Tito ptáci jsou dlouholetí. Jedinci v zajetí se dožívají až 100 let.
 
Kondoři mají také zajímavý zvyk, že si z důvodu ochlazení močí na nohy.
 
Tito zajímaví ptáci sice nemají přirozeného nepřítele, avšak kvůli člověku vymírají.
Ať už je zabije vysoké napětí, pytláci, jedovaté pesticidy nebo otrávené zvíře, které pozřou. Již hodně států se snaží kondory chránit, aby se z nich nestal velmi ohrožený druh.

Previous post Normy hovoří za vše
Next post Psyllium