Pro nedělní odpoledne

Někdo se jí naučí pít při studiu, někdo s kolegy v práci, a někdo, když se dostane do časového presu a potřebuje zůstat déle vzhůru. A co se jedná? O kávu! Malým dětem kávu nedáváme, protože obsahuje kofein, ale mnoho studentů na střední a vysoké škole začne pít právě pro její povzbuzující účinky. Každá země má svou typickou přípravu kávy, protože káva, to rozhodně není jen jeden způsob přípravy.

káva

V Itálii vám připraví espresso do malinkého hrníčku. Vypijete ji na jeden lok a pravý Ital si takových malých náprstků dá za den třeba pět. Tento způsob pití kávy se nám zdán podivný, ale tato silná káva je skutečně povzbuzujícím nápojem.

V balkánských zemích dávají přednost kávě připravené v džezvě. Do tohoto speciálního kastrůlku s dlouhým držáčkem nalejete studenou vodu dle velikosti hrnku, z kterého potom budete kávu popíjet, nasypete mletou kávu, dle vaši chuti a můžete přidat i cukr. V džezvě necháte vodu s kávou dvakrát zavařit, což poznáte, že voda vypění. Nalejete do hrnku a můžete si vychutnávat výborný nápoj.

káva

U nás v České republice si děláme kávu, které říkáme turecká, i když s Tureckem nemá nic společného. Tam také dají přednost džezvě. Pomletou zalejeme vařící vodou a máme tu opět jinou příchuť kávy. Pokud nemáte rádi tzv. lógr, můžete si kávu připravit jako překapávanou nebo si udělat kávu v kávovaru, jako espresso.

Základ pro dobrou kávu jsou samozřejmě kvalitní kávová zrna. Můžeme doporučit např. kávu Arabica Thecoffee, která vás překvapí svoun lahodnou chutí a vůní. Mnozí z nás nepijí kávu pro povzbuzení, ale pro potěšení. Sednout si na zahradu http://www.dictionary.com/browse/-ji popíjet kávu a dát si k ní bábovku je klasické trávení nedělního odpoledne pro mnoho rodin. Přijde-li návštěva, nabídneme kávu. Je to běžný zažitý rituál, protože jen málo lidí nepije tento nápoj. A kdo ji nepije, ten si dá třeba čaj.

Previous post Čekají nás opět testy na Covid?
Next post Sáčky na zip v dětském pokoji