Co musí splňovat zábradlí na schodiště

Nezbytnou součástí každého schodiště je v dnešní době také zábradlí. Zatímco v minulosti bylo sice často používané, avšak záleželo jen na majiteli, zda jej ke schodům umístí, či nikoliv, dnes jeho přítomnost přikazuje zákon. Avšak to, že tam nějaké je, zdaleka nestačí. Zákonem jsou totiž uloženy i poměrně přísné normy, které musí zábradlí na schodiště kmkdesign.cz splňovat. A ty jsou mnohem důkladnější, než by se nám mohlo zdát.

klasické dřevěné zábradlí

V první řadě je to jeho výška. Ta musí být taková, aby jej průměrně vysoký dospělý člověk mohl bez obtíží používat. Výjimky jsou ve školkách, kde je přizpůsobeno výšce dětí. Je to proto, aby se co nejvíce usnadnilo jeho používání a také aby navíc neohrožovalo bezpečnost.

Dále je to fakt, že musí být nainstalováno především na otevřené straně, tedy tam, kde není stěna. Jistě, často jej najdeme na obou stranách, avšak důležité je, aby bylo na otevřeném konci. Důvody jsou zde pochopitelné – zabránění pádu při případném uklouznutí. Jistě, můžeme spadnout i tak, avšak rozhodně máme větší naději při sklouznutí ze schodů než při pádu například z třetího patra. S tím souvisí i to, že musí být dostatečně pevné. Nesmí se ani hnout, i když se za něj člověk položí plnou vahou. A to platí i o lidech s vyšší hmotností. Konstrukce musí být zkrátka taková, aby i v tomto případě zaručila maximální bezpečnost.

venkovní kovové zábradlí

Samozřejmě se můžeme ptát, jak moc je plnění těchto nařízení kontrolováno. Je totiž pravdou, že zde existují nedostatky, především u soukromých budov, které neslouží žádným veřejným účelům. Typickým příkladem jsou klasické rodinné domy. Zde se vše kontroluje během kolaudace, avšak pak už je jen na majiteli, aby jej udržoval v pořádku. Pokud se například po pár letech rozbije a majitel jej neopraví, žádný postih jej nečeká, pokud v něm bydlí sám. V případě, že se jedná o panelák, je už situace jiná. Člověk, kterému se kvůli poškozenému zábradlí něco stane, se totiž může domáhat odškodného. A to může být značně vysoké. Proto se rozhodně vyplatí to nepodceňovat. Cena by totiž mohla být až příliš vysoká.

Previous post Půjčka nemusí být nedosažitelná
Next post Krásný a hravý pes