O vlastnostech vlněných koberců

Odolnost vůči popáleninám

Když vám na syntetický koberec dopadne nedopalek z cigarety nebo hořící zápalka či svíčka, obvykle se to neobejde bez viditelného poškození. Můžete si tím způsobit mnoho nepříjemností, zejména u drahých koberců v metráži. Vlněné koberce jsou však mnohem odolnější, proto se také mnohem lépe hodí např. tam, kde topíte dřevem v krbových kamnech. Jiskry z kamen koberci z vlny neublíží a místo jejich dopadu snadno vyčistíte jemným kartáčkem na zuby. A požáru se skutečně obávat nemusíte, vlna se totiž spíše začne škvařit, než aby začala přímo hořet.

vlněný koberec

Tlumič hluku

Koberce z vlny perfektně tlumí hluk, proto se hodí zejména do bytových domů, kde je slyšet téměř každé slovo. Koberec na podlaze pak také tlumí nežádoucí ozvěny, které bývají v místnostech jen spoře zařízených nábytkem a s podlahovou krytinou ze dřeva, vinylu, dlažby nebo laminátové plovoucí podlahy.

kobercová vlákna

Skvrny a prach

Pravidelným vysáváním lze koberce z vlny udržovat v čistotě poměrně bez problémů, ovšem po jisté době je vhodné nechat jej vyčistit profesionální firmou speciálními postupy. Uvědomte si, že žádný sáčkový vysavač nezvládne nasát veškeré nečistoty, a v případě některých skvrn si také nemusíte poradit sami. Možná jste již také zaslechli, že na ruční čištění méně odolných skvrn zabírá obyčejné mýdlo s jelenem, jehož původní receptura pochází z 19. století, ale pokud vám ani mýdlo s jelenem nezabere, je profesionální čištění vlněných koberců nutností.

Jak je to se zápachem

Bohužel asi jako se všemi ostatními koberci. Žádný koberec nelze ochránit před spadem tuku z vaření, který mezi vlákny žlukne a začne být po nějaké době cítit. Podobné je to i s chůzí naboso, kdy pot z bosých chodidel otíráme do koberce podobně, jako do ponožek, a podlaha pak po určité době začne zavánět svým typickým odérem.

Previous post Zanesené odpady v domácnosti
Next post Služby pro vás